• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Zabytkowy Kościół Św. Marcina

W ostatnich miesiącach 2014 roku pracowaliśmy nad wyjątkowo niecodziennym projektem. Stanęliśmy bowiem przed zadaniem wykonania drewnianej podłogi w Kościele św. Marcina w Ćwiklicach (woj. śląskie). Zabytkowa świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim, który obejmuje łącznie 93 obiekty.

Kilka słów o budynku, z którym mieliśmy do czynienia. Badania drewna pobranego z więźby kościoła datują jego powstanie na lata 60. XV wieku. Wysoce prawdopodobne, że ćwiklicka świątynia jest więc najstarszym kościołem drewnianym o konstrukcji zrębowej na Śląsku. Obiekt został wzniesiony w stylu gotyckim, przeszedł jednakże w ciągu swojej historii wiele zmian. W XVIII wieku został przekonstruowany, a później ponownie miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku. W wyniku prac remontowych oryginalny kształt świątyni uległ pewnym zmianom. W 2010 roku powódź zniszczyła podwaliny i posadzkę świątyni, od tego czasu przechodzi ona gruntowny remont.Realizacja projektu wiązała się z zachowaniem wymogów dotyczących odtworzenia podłogi w budynku zabytkowym. Konstrukcję podbudowy nowej podłogi wykonaliśmy z legarów, do których to bezpośrednio - za pomocą wkrętów - zamontowaliśmy lite dębowe deski. Wyszlifowana podłoga została zabezpieczona olejem, ze względu na duże obciążenia oraz zachowanie stylistyki wnętrza kościoła.

Pierwszy etap prac polegał na zakotwieniu legarów do podłoża. Konstrukcja taka sprawia, że zamontowana na niej drewniana podłoga jest stabilna i równa.

Kiedy legary były już gotowe przeprowadziliśmy wstępną przymiarkę surowych desek. Takie działanie ma na celu dopasowanie wszystkich elementów podłogi.
Dopiero w późniejszym etapie dochodzi do właściwego montażu. Materiał, który zastosowaliśmy to lite dębowe deski, różnej szerokości i długości. Ich przykręcanie do legarów poprzedzone było nawiercaniem otworów na nierdzewne wkręty firmy Spax. Każdy pojedynczy element podłogi musiał być przez nas odpowiednio dopasowany, aby stworzyć idealnie równą powierzchnię posadzki. Po ułożeniu podłogi przyszedł czas na jej wykończenie. Zaczęliśmy od uzupełnienia masą szpachlową wszystkich otworów po wkrętach. Została ona odpowiednio dobrana pod kolor dębowych desek.
Następnie całość posadzki została wycyklinowana, aby wyrównać powierzchnię podłogi.

Powstały w procesie cyklinowania pył drzewny został wymieszany ze spoiwem do szpachlowania. Masa została równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni podłogi, aby wyrównać ewentualne ubytki oraz przerwy pomiędzy deskami. Po wyschnięciu szpachlówki nadszedł czas na końcowe szlifowanie powierzchni tak, by można było ją zabezpieczyć olejem. Tutaj z pomocą przyszła nam firma Loba ze swoim dwuskładnikowym olejem HS 2K Impact Oil. Jego specjalistyczna formuła, zawierająca 100% stałych substancji zapewnia optymalne, długotrwałe zabezpieczenie przed wysokimi obciążeniami, zaplamieniami oraz przed wnikaniem wilgoci. Przed aplikacją oleju całą powierzchnię podłogi dokładnie oczyściliśmy z wszelkich pyłów oraz zabrudzeń.


Podłoga była także na bieżąco odkurzana podczas aplikacji za pomocą specjalistycznych materiałów antystatycznych. Aplikacja warstwy ochronnej rozpoczęła się od wymieszania dwóch komponentów substancji. Tak przygotowany olej nasi pracownicy nałożyli na powierzchnię podłogi za pomocą wałków. Niezastąpiony okazał się również technik firmy Loba, który wziął narzędzia w swoje ręce i wspierał nas w pracy. Zastosowanie wałka - w procesie nanoszenia - zapewnia zmaksymalizowanie ilości nakładanego oleju, a co za tym idzie, utworzenie odpowiedniej warstwy ochronnej na drewnie.

Po czasie wstępnego schnięcia (około 1 godziny) powierzchnia oleju została wypolerowana. Działanie takie ma na celu równomierne rozprowadzenie oleju oraz zebranie jego nadmiaru. W efekcie podłoga nabrała dyskretnego połysku. Był to ostateczny etap naszych prac. Powłoka oleju potrzebowała już tylko 24 godzin, aby uzyskać pełną twardość i utworzyć maksymalne zabezpieczenie dla posadzki.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia dębowej podłogi, którą można podziwiać w Kościele św. Marcina w Ćwiklicach.

Opracowanie.  Ryszard Kurtok - Centrum Parkietowe Nowak
 

Źródła: 
Internet:
http://pl.wikipedia.org   ......

http://wyborcza.pl   ........

 REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.