• IOS Image Rotator
 • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Wielki piknik parkieciarski OSP,
16-18 września 2016r

Góry Świętokrzyskie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, nie dziwi więc wybór tego kierunku jako miejsca tegorocznego spotkania członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy. Współgospodarzami zjazdu były firmy Arboritec, Dąbex, Loba-Wakol i Trotec.

Spotkanie odbyło się w dniach 16-18 września br. w miejscowości Święta Katarzyna. Znajduje się tam malowniczo położony ośrodek wypoczynkowy Jodełka, słynący z dobrej kuchni
i gościnnych gospodarzy. We wrześniu pogoda potrafi być dość kapryśna, tym bardziej
z niepokojem słuchaliśmy prognoz, które zapowiadały na weekend deszcz. Na szczęście prognozy okazały się chybione i licznie przybywających gości witało piękne słońce i prawdziwie letnia temperatura.

Kluczem programu pierwszego dnia spotkania było zwiedzanie Jaskini Raj. Jest ona jedną
z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Została odkryta w 1963 roku podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych na zboczu wzgórza Malik. Poprzez szczelinę do środka dostali się kilkunastoletni chłopcy z pobliskiej Sitówki.
Niestety zarówno oni i zaciekawieni odkryciem okoliczni mieszkańcy dokonali szeregu zniszczeń form naciekowych. Zdecydowano o zasypaniu wejścia do jaskini, aby uniknąć wypadków. W 1964 r. podczas letniej praktyki terenowej do jaskini weszło 4 uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa (Bohdan Bałdun, Zbigniew Bochajewski, Włodzimierz Łucki
i Wojciech Pucek).
Kilka dni później wrócili tam z nauczycielką Mirosławą Boczarową. Za każdym razem wejście do jaskini było maskowane, aby zapobiec jej dewastacji. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze oraz dla kontrastu z istniejącymi w okolicach jaskiniami nazywanymi Piekło, została ona nazwana przez odkrywców Raj. [źródło: Wikipedia]
Obecnie jaskinię można zwiedzać jedynie pod opieką przewodnika, w grupach maksymalnie 15-osobowych. Długość trasy wycieczkowej to 180 m, a zwiedzanie trwa około 45 minut.

Po powrocie do ośrodka współorganizatorzy spotkania, firmy Loba-Wakol i Dąbex, przeprowadziły krótkie szkolenia. Na godziny wieczorne było zaplanowane spotkanie przy grillu. Krótka kolacja przerodziła się we wspólne biesiadowanie do godzin porannych. Ale nie mogło być inaczej, gdy na stoły podawano coraz to nowe przysmaki, a widok dawno nie widzianych znajomych z różnych regionów Polski sprzyjał przedłużającym się pogawędkom.
Nie przeszkodziło to gościom w porannym stawieniu się na śniadaniu.
W dobrych humorach uczestniczyli w kolejnych szkoleniach, tym razem przygotowanych przez firmy Arboritec i Trotec. Prezentacje żywo zainteresowały słuchaczy, a pytań z ich strony było tak wiele, że przedłużające się szkolenie opóźniło kolejny punkt programu. W końcu uczestnicy zajęli miejsca w dwóch przygotowanych autokarach i z ponad godzinnym poślizgiem można było wyruszyć w zaplanowanym kierunku.

Kolejny przystanek - Święty Krzyż. Transport kołowy był zapewniony do podnóża góry, dalej trzeba było już dojść na własnych nogach. Niektórym zajęło to krócej, niektórym dłużej,
ale na górze wszyscy odczuwali tę samą satysfakcję. Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to najstarsze polskie sanktuarium. Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu
w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor i romański kościół ufundowane zostały pomiędzy latami 1102-1138 przez Bolesława Krzywoustego.
Początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego Krzyża, po tym gdy w 1306 r. książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego (przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier).
W 1884 roku rosyjscy zaborcy przekształcili opactwo w ciężkie więzienie kryminalne. Od 1936 mieścił się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jednak w budynku dzisiejszego muzeum do 1939 roku nadal funkcjonowało "Więzienie ciężkie".
We wrześniu 1939 roku klasztor został zbombardowany przez Luftwaffe i częściowo zniszczony. W latach 1941-1944 Niemcy w klasztorze więzili jeńców radzieckich.
Obecnie obiekty są udostępnione zwiedzającym. [źródło: Wikipedia]
Na miejscu udostępniona zwiedzającym jest krypta grobowa, w której złożone są domniemane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jeremi Wiśniowiecki jest jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, gdzie przedstawiono go jako postać pozytywną.

W drodze powrotnej zaszliśmy na galerię widokową Gołoborza na Łysej Górze.
Zwiedzającym udostępniany jest górny fragment gołoborza na Łysej Górze (595 m n.p.m. synonim: Łysiec, Św. Krzyż) oraz przebiegający w bezpośrednim sąsiedztwie pogański wał kultowy z VII-XI wieku n. e. Wracając do autokarów ścigaliśmy się z nadciągającym, zapowiadanym od kilku dni, deszczem. Ostatnie wsiadające osoby zdążyły się schować przed pierwszymi kroplami.
Na szczęście wieczorny punkt programu nie był tym obrotem sprawy ani odrobinę zagrożony.
W ośrodku już uwijali się gospodarze przygotowując wieczorną, uroczystą kolację,
a DJ rozgrzewał sprzęt by móc przygrywać do tańca rozbawionym gościom.

W dobrym towarzystwie czas szybko leci, ale w Waszym zleciał błyskawicznie.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przyjazd i zapraszamy na kolejne spotkania (i Was i tych którym się tym razem nie udało dotrzeć, mamy nadzieję, że za rok nikogo nie zabraknie).

Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 08
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 02
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 05
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 03
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 04
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 06
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 10
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 09
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 07
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 00
Wielki piknik parkieciarski OSP 16 18 wrzesnia 2016r 01


REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.