• IOS Image Rotator
 • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

70–lecie Zwierzynieckich Szkół Średnich,
14 października 2016r

W cieniu wysokich drzew, w leśnej osadzie, w szczególnym mieście – ogrodzie, położonym w sercu Roztocza, znajduje się wyjątkowa szkoła, której siedemdziesięcioletnia historia wpisana jest w malowniczy krajobraz Zwierzyńca. Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska mieści się w budynkach dawnych Biur Ordynackich, pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Niezwykłą wartość historyczną stanowi mapa dóbr Ordynacji Zamojskiej z 1903r. wykonana na tynku jednej ze ścian pomieszczenia, które od lat pełni funkcję pokoju nauczycielskiego.

1 lutego 1946 roku w budynkach dawnych Biur Ordynackich zostało otwarte Państwowe Gimnazjum Leśne – pierwsza szkoła średnia w Zwierzyńcu, powołana przez Ministerstwo Leśnictwa na wniosek Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych. Społeczność uczniowską stanowiła młodzież z różnych stron Polski w wieku od 15 do 32 lat. Wśród nich znaleźli się żołnierze i oficerowie WP, partyzanci z AL, AK, BCH, synowie inteligentów, robotników i chłopów. Utworzono dwie klasy pierwsze: zasadniczą (uczniowie zamiejscowi) i równoległą (uczniowie miejscowi). Program nauczania realizowano w kursie przyspieszonym – półrocze podzielono na trzy dwumiesięczne okresy. Zrezygnowano z przerw świątecznych; zwiększono liczbę godzin zajęć, a wakacje skrócono do jednego miesiąca.
Pamiątką z pierwszych lat istnienia szkoły miał być dąb zasadzony przed głównym budynkiem szkoły 20 kwietnia 1948r., podczas obchodów Dnia Lasu. Drzewo przypomina pierwszych uczniów szkoły, którym 28 czerwca 1948r. wręczono świadectwa ukończenia Państwowego Gimnazjum Leśnego. 62 absolwentów otrzymało dyplomy, uprawniające do pełnienia funkcji leśniczego w lasach państwowych). Było to pierwsze zakończenie roku szkolnego dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę w marcu 1946 roku.

1 września 1948r. nastąpiło przemianowanie Państwowego Gimnazjum Leśnego na Państwowe Liceum Leśne I stopnia, a 1 września 1949r. Państwowe Liceum Leśne I stopnia przemianowane zostało na Technikum Leśne.

Na miejsce zlikwidowanego Technikum Leśnego przeniesiono do Zwierzyńca Technikum Zawodowe Przemysłu Leśnego z Zagórza. 1 września 1952r. nastąpiła kolejna zmiana nazwy Technikum Leśnego na Technikum Przemysłu Leśnego. Rozpoczął się okres kształcenia ,,drzewiarzy”, który trwa do dziś.

Od pięciu lat ZSDiOŚ aplikuje z powodzeniem w projektach unijnych w ramach programu Leonardo da Vinci i Erasmus +. Dzięki projektom mobilnościowym, realizowanym z partnerami w Niemczech i Hiszpanii, ponad 100 uczniów odbyło zagraniczne staże w europejskich przedsiębiorstwach.

Uczniowie dzięki realizowanym projektom praktyk zagranicznych stali się bardziej samodzielni, pewni siebie, mobilni, gotowi na wyjazd do innego kraju Europy lub innego regionu Polski. Uczniowie poznali metody pracy w europejskim, wielokulturowym środowisku. Odkryli w sobie nowe możliwości rozwoju zawodowego, wzrosła ich samoocena, a przede wszystkim podwyższeniu uległy ich umiejętności zawodowe. Cennym doświadczeniem jest przełamanie bariery komunikowania się w języku obcym w miejscu pracy. Szkoła jako promotor projektu również odniosła korzyści. Wzrósł jej prestiż zarówno w środowisku lokalnym jak i wśród uczniów oraz ich rodziców.

Z okazji jubileuszu odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli absolwenci, nauczyciele, zaproszeni goście, władze samorządowe, przedstawiciele firm z branży drzewnej oraz lokalni przedsiębiorcy związani z naszą branżą - Henryk Grzyb, Wojciech Cieplechowiczow, Jan Rawiak.
Słowa podziękowania dla firm, instytucji, zasłużonych współpracowników skierował Dyrektor Szkoły Pan Waldemar Gardiasz, który również wręczył partnerom szkoły pamiątkowe podziękowania - Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Parkieciarzy, Drewex, Festool Polska, Nestro, Black Red White oraz Leitz Polska, Wydziałowi Technologii Drewna
SGGW w Warszawie.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy jubileuszu wzięli udział w uroczystej kolacji, która była wspaniałą okazją do wspomnień tego co było jak i planowania kolejnych, wspólnych przedsięwzięć.

Agnieszka Oseła
Krystian Mazurek

70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 04
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 01
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 03
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 00
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 05
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 02
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 06
70  lecie Zwierzynieckich Szkol Srednich 14 pazdziernika 2016 r 07


REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.