• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

WynikiWarsztaty parkieciarskie w Zwierzyńcu

W dniach 26-27 luty w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu odbyło się szkolenie dotyczące zagadnień związanych z prawidłowym przygotowaniem, ułożeniem oraz zabezpieczeniem parkietu materiałami lakierniczymi. Warsztaty są wynikiem współpracy szkoły z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Parkieciarzy. Celem spotkania było przekazanie uczniom Technikum Przemysłu Drzewnego praktycznych umiejętności niezbędnych do prawidłowego zaplanowania, a następnie wykonania parkietu.

Młodzi adepci drzewnictwa zostali podzieleni na 2-3 osobowe zespoły, a następnie pod okiem Panów Zygmunta Zenca, Bartłomieja Kality oraz Bartłomieja Stępnia przystąpili do przygotowania podłoża pod klejenie parkietu. Materiały do pracy, w postaci płyt OSB, parkietu dwuwarstwowego oraz mozaiki przemysłowej, dostarczyła firma Jawor-Parkiet. Do montażu został zastosowany klej dwuskładnikowy firmy HartzLack. Każdy z zespołów zmagał się z ułożeniem innego wzoru parkietu, przy czym zwracano szczególną uwagę na dobór klepki pod kątem wybarwienia oraz usłojenia. Na tym etapie swoją wiedzą chętnie dzielił się Pan Grzegorz Gruszczyk z firmy Jawor-Parkiet, przybliżając uczestnikom techniczne aspekty produkcji parkietu oraz właściwości, którymi charakteryzują się poszczególne rodzaje parkietu.

Po prawidłowym przycięciu klepek oraz ich przyklejeniu pierwszy dzień warsztatów można było uznać za zakończony.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od formatowania płyty z przyklejonym parkietem oraz mozaiką – i tu przydał się najnowszy nabytek szkoły, pilarka formatowa REMA DMMK 30/320. Następnie uczniowie wykonali szlifowanie zgrubne, szpachlowanie fugą rozpuszczalnikową, szlifowanie wykończające oraz polerowanie. Uwieńczeniem pracy było nałożenie, w zależności od sposobu wykończenia, oleju bądź lakieru podkładowego i wykańczającego. Fugę rozpuszczalnikową oraz pozostałe materiały lakiernicze użyte podczas prac dostarczył w imieniu firmy Loba-Wakol Pan Grzegorz Przytuła, który również udzielił krótkiego, acz bardzo wartościowego merytorycznie instruktarzu nt. technik nanoszenia dostarczonych produktów.

Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Piękne wzory, wybarwienia, znakomite powłoki zarówno w oleju, jak i lakierze były do przewidzenia, podobnie jak mistrzowski poziom Panów z firm Zencpol, Jawor-Parkiet, czy Loba-Wakol. Natomiast takiego zapału podczas pracy, ogromnej dumy i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy w oczach uczniów nie przewidziałem - no cóż, wszyscy uczymy się przez całe życie. Tego typu szkolenia, skupione na konkretnych zagadnieniach, realizowanych w formie zajęć praktycznych pod okiem fachowców w swoich dziedzinach przyniosą pozytywny efekt. Ci młodzi ludzie już za kilka lat rozpoczną życie zawodowe, a dzięki tego typu inicjatywom mają oni szansę odnalezienia się na coraz bardziej wymagającym rynku pracy, rozwinięcia umiejętności nabytych w szkole stając się doświadczonymi fachowcami.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy oraz firm takich jak Zencpol, Jawor-Parkiet oraz Loba-Wakol – brawo, takie postępowanie jest godne naśladowania.

Krystian MazurekREDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.