• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Szkolenie parkieciarskie w Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu, 27 maja 2015

W dniu 27.05.15r. odbyło się szkolenie parkieciarskie dla uczniów 3 klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 4 w Olkuszu zorganizowane, na zaproszenie dyrekcji szkoły, przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy. Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, zwany popularnie „budowlanką”, kształci w zawodach budowlanych, fryzjerstwie, hotelarstwie oraz zawodach rzemieślniczych uczniów z powiatu olkuskiego oraz ościennych m.in. krakowskiego.
Uczestnicy szkolenia to uczniowie klasy trzeciej kształcący się w zawodzie monter suchej zabudowy i robót wykończeniowych, o specjalności wykonawca robót posadzkarsko-okładzinowych. W czerwcu zdają egzamin z kwalifikacji „roboty posadzkarskie i okładzinowe”. Celem szkolenia było poznanie tajników pracy parkieciarzy i zdobycie nowych umiejętności, które pomogą uczniom odnaleźć się na rynku pracy.

Spotkanie było możliwe dzięki zaangażowaniu pana Ryszarda Draba z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy. W trakcie warsztatów wyjaśnił on uczestnikom zasady montażu parkietu i jego wykończenia, a także udostępnił do pracy swoje szlifierki wraz z akcesoriami. Cierpliwie objaśniał ich obsługę, a później oceniał wykonaną nimi pracę. Panowie Ernest Wesołowski i Robert Gwarecki z firmy PPG Deco Polska z Wrocławia poprowadzili prezentację wyrobów lakierniczych marki Domalux zakończony pokazem praktycznym malowania i olejowania parkietu. Użytkownikom zależy, aby lakier do parkietu był wyjątkowo odporny na ścieranie, twardy, by jednocześnie transparentnie zachowywał barwę drewna, zaś podczas użytkowania był odporny na różnego pochodzenia ślady np. po czarnych gumach i oczywiście w trakcie pielęgnacji był odporny na środki chemiczne. Najaktywniejszym uczniom, którzy samodzielnie wykonali ćwiczenia panowie przekazali nagrody.

Całe szkolenie mogło odbyć się dzięki firmie Jawor-Parkiet, producentowi podłóg drewnianych z miejscowości Nowe Miasto Lubawskie, które przekazało dla uczniów parkiet dwuwarstwowy oraz mozaikę. Pan Grzegorz Gruszczyk, doradca techniczny firmy Jawor-Parkiet, wprowadził uczestników w świat podłóg z drewna. Przybliżył zagadnienia ekologii i korzyści płynące dla użytkowników z kontaktu z drewnem wykorzystanemu w wyposażeniu wnętrz. Zarówno deszczułki, z których uczniowie montowali parkiet, jak i gotowe deski produkowane są przez firmę z najwyższej jakości drewna i znajdują zastosowanie zarówno w mieszkaniu u przeciętnego Kowalskiego, jak i w pomieszczeniach u osób nade wszystko ceniących elegancję oraz reprezentacyjnych wnętrzach.

Uczniowie byli oczarowani nowoczesnymi maszynami stolarskimi, które przywiózł na szkolenie p. Rafał Grzegorek, doradca techniczny firmy Festool. Uczestnicy mieli możliwość przetestowania wszystkich maszyn, dzięki którym cięcie parkietu, listew, czy desek, jak również szlifowanie powierzchni drewnianych nie sprawiało żadnej trudności. Elektronarzędzia akumulatorowe pozwoliły na montaż elementów podłogi w dowolnym miejscu. Prezenter firmy Festool wyjaśnił szkodliwość pyłu, który może wnikać do płuc podczas piłowania i szlifowania parkietu. Dlatego firma prowadzi Kampanię Bezpyłową i proponuje stosowanie maszyn odciągających pyły. Ma w swojej ofercie odkurzacze dostosowane do każdego rodzaju pyłu wyposażone w odpowiednie filtry. Konsultant techniczny firmy Loba-Wakol, p. Grzegorz Przytuła, przedstawił praktycznie zagadnienia związane z wilgotnością podkładów betonowych oraz temperatur, w jakich należy wykonywać klejenie i lakierowanie podłóg z drewna. Uczniowie wykonali ćwiczenie polegające na badaniu wilgotności podłoża różnymi metodami. Dzięki temu zapamiętali jak ważna jest odpowiednia wilgotność podłoża, aby nie powstały wybrzuszenia i inne wady posadzki. Uczestnicy zapoznali się z produktami firmy: klejami i lakierami do podłóg z drewna oraz z nowym klejem na bazie MS polimerów umożliwiającym bezprzesuwne klejenie deszczułek.

Podczas spotkania uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych mając niepowtarzalną okazję poznania najlepszych fachowców i producentów w branży podłóg z drewna. Dyrekcja gorąco dziękuję Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Parkieciarzy za zorganizowanie szkolenia. Miła atmosfera możliwa była dzięki profesjonalizmowi szkoleniowców, wysokiej kulturze technicznej i bezpośredniego serdecznego podejścia do uczniów. Oczekujemy kolejnego szkolenia dla młodych budowlańców z Olkusza zainteresowanych parkieciarstwem.

Opracowała: Małgorzata Dudzińska
nauczyciel kształcenia zawodowego ZS 4 Olkusz

 

 
    
    
    REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.