• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Jesienne spotkanie szkoleniowo-organizacyjne rzeczoznawców Parkietekspert

W dniach 03 – 04 października 2014r w Starachowicach w Hotelu Europa odbyło się cykliczne spotkanie szkoleniowo-organizacyjne rzeczoznawców branży parkieciarskiej. Jak zwykle obydwa dni wypełnione były tematyką podłogową w zaawansowanym wymiarze.

Jako pierwszy wykład poprowadził dr inż. Piotr Iskra, który przedstawił zagadnienie wad elementów posadzkowych z drewna, wynikających z niewłaściwego suszenia. Swoją prelekcję przygotował min. w oparciu o wytyczne i zalecenia EDG (European Drying Group) – europejską organizację suszarników drewna.

Począwszy od klasyfikacji wad, szczegółowo przedstawił zalecane sposoby pomiaru wilgotności, w tym jakościową klasyfikację wysuszenia drewna, następnie omówił całą paletę wad powstałych podczas suszenia. W oparciu o powyższą prezentację, każdy rzeczoznawca będzie miał merytoryczną bazę przy tworzeniu własnych ekspertyz.

Drugi temat dotyczący histerezy sorpcji przedstawił technolog drewna mgr inż. Karol Kopeć. Histereza sorpcji drewna jest znana każdemu, kto zajmuje się drewnem, jednak z praktyczną interpretacją tegoż zjawiska jest już gorzej. Z histerezą związany jest zarówno skurcz, jak i pęcznienie drewna i te właściwości przekładają się na wartość wilgotności równoważnej drewna. Powyższy temat jest ściśle związany z zagadnieniem higroskopijnej równowagi drewna w różnych warunkach jego składowania, zarówno przed, jak po suszeniu. Kol. Kopeć poza kierunkowym wykształceniem, przez długi czas poznawał parkieciarstwo z praktycznej strony, stąd też jego wykład miał bardzo obrazowy charakter, łatwy w odbiorze zarówno przez osoby zaawansowane, jak i mniej doświadczone.

Tego samego dnia mgr inż. Jacek Główka przedstawił problematykę klejenia posadzek drewnianych. W obecnej chwili na rynku znajduje się wiele rożnych produktów, które posiadają bardzo mocną oprawę marketingową, natomiast właściwości pozwalające na odpowiednie zastosowanie wymagają fachowej interpretacji. Podczas wykładu kol. Henryk Wichłacz przedstawił grupę profesjonalnych urządzeń, niezbędnych do oceny właściwości podkładów betonowych i anhydrytowych.

W drugim dniu szkolenia, ciekawy wykład zaprezentował mgr inż. Valerjan Romanovski. Temat dotyczył własnych prac prowadzonych na SGGW w Warszawie, związanych z oceną i przygotowaniem podkładów betonowych do klejenia posadzek drewnianych. Przedstawił również własne badania w zakresie wytrzymałości spoin klejowych, jak i samych klejów znajdujących się na rynku. To wystąpienie miało charakter innowatorski, ponieważ pokazano i uzasadniono skuteczność gruntowania podkładów środkami o niższej lepkości, a tym samym lepszej penetracji podkładów chłonnych. Powyższe czynności istotnie wzmacniają strukturę podpowierzchniową podkładu, co wpływa na znacznie lepszą spójność posadzki z podkładem.

Część szkoleniową zamknął kol. Tadeusz Woźniak prezentując wyniki testów w zakresie dyfuzyjności powłok ochronnych, stosowanych w posadzkach drewnianych, a ponadto przedstawił zależności występujące w ogrzewaniu podłogowym z drewnianą posadzką, w odniesieniu do ówczesnych i aktualnych wymogów budownictwa, o czym przeczytają Państwo w bieżącym wydaniu Profesjonalnego Parkietu.

Jak zwykle, atmosferę szkolenia ożywiali kol. Janusz Dziewanowski oraz kol. Czesław Bortnowski, którzy swoją bogatą wiedzę i doświadczenie konfrontowali z informacjami zawartymi w prelekcjach. Zwyczajowo ostatnim elementem szkolenia są sprawy organizacyjne, którymi zajął się Prezes Związku mgr inż. Andrzej Noskowiak. Prezes zwrócił uwagę na konieczność tworzenia nowych informacji technicznych, będących merytoryczną podstawą do analizy i wniosków zawartych w opiniach rzeczoznawczych, ponadto wspomniał o znaczeniu systematycznego uczestnictwa w szkoleniach, co jest warunkiem utrzymania statusu członka związku.

Poza tym jednym z poruszonych istotnych wniosków było umożliwienie szerszego otwarcia na uczestnictwo w szkoleniach osób spoza Związku. Szkolenia związkowe mają wysoki poziom merytoryczny, stąd też istnieje możliwość przesyłania fachowych informacji do całej rzeszy zainteresowanych tą tematyką.

Zakładamy, że wiosenne szkolenie Parkietekspert będzie również wypełnione ciekawą tematyką, a zainteresowanych szkoleniem prosimy o zgłaszanie się pod adresem: parkietekspert@parkietekspert.pl

Informację o spotkaniu przygotował Tadeusz Wożniak.REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.