• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Parkieciarzy
w kategorii Open, Kielce 2014

 

Za nami kolejna edycja krajowych zawodów parkieciarskich. W dniach 11-13 kwietnia 2014 roku w Kielcach, podczas XXI Ogólnopolskich Targów Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM, dziesięciu parkieciarzy spróbowało swoich sił w III Ogólnopolskich Mistrzostwach Parkieciarzy w kategorii Open. Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy, które całą imprezę przygotowało przy współpracy firm branżowych – Sponsora Generalnego, firmy Loba-Wakol Polska oraz sponsorów Festool Polska, Selena S.A. oraz Woodcare Poland. Swój wkład w organizację zawodów miały także firmy Profi-Parkiet Sp. z o.o., Euro-Nova (dystrybutor produktów Irsa i Fado), Janser Polska, Redix (VerMeister), Jawor-Parkiet oraz Bona Polska, fundator nagrody dla Mistrza Polski - szlifierki kątowej Bona CombiEdge.

Organizacja zawodów podczas dużych targów budowlanych to nie tylko okazja do promocji profesjonalnych usług parkieciarskich wśród klientów indywidualnych. To także możliwość zaprezentowania zwiedzającym najnowszych, dostępnych na rynku systemów parkietowych znajdujących się w ofercie współpracujących z OSP firm.

Od strony organizacyjnej nad wszystkim czuwał zarząd stowarzyszenia. Panowie Ryszard Drab, Arkadiusz Andrzejczak i oczywiście Prezes Zarządu Arkadiusz Kowalski zjawili się w Kielcach już w czwartek, by dopilnować zabudowy stoisk wystawienniczych oraz miejsc pracy samych zawodników. W wydzielonej strefie parkieciarskiej w hali D znalazło się miejsce na pokazy aplikacji produktów chemii parkieciarskiej, zaś idąc wzdłuż stoisk firm docierało się do wydzielonych boksów, gdzie w sobotę i niedziele mieli rywalizować ze sobą najlepsi w Polsce parkieciarze. O miejscu trwania mistrzostw informował olbrzymi baner zawieszony w honorowym miejscu hali, tuż nad głowami przechodniów. Mimo sporego logistycznie wyzwania, jakim jest organizacja takiej imprezy (odbywającej się po raz pierwszy w Kielcach), udało się wszelkie przygotowania zakończyć o czasie.

Targi rozpoczęły się w piątkowe południe i mniej więcej w tym czasie na miejscu zjawili się, obładowani swoim sprzętem, wszyscy zawodnicy. Byli to panowie Rafał Deryniowski z Krzeszowic, Łukasz Socha ze Świdnika, Mariusz Jabłoński z Gdańska, Krzysztof Ratka z Łodzi, Bartłomiej Stępień, Bartłomiej Kalita i Sylwester Wosztyl z Radomia, Stanisław Kornecki ze Skarżyska Kamiennej, Jarosław Litwiniec z Bliżyna oraz Waldemar Hotyński z Radomia. W godzinach popołudniowych mieli oni okazję po raz pierwszy spotkać się i porozmawiać z jurorami. Przewodniczący składu jury, p. Waldemar Kwiek, przybliżył zasady konkursu, w tym omówił szczegółowo regulamin, kryteria oceny, no i co najważniejsze, zaprezentował wzór konkursowy. Prócz niego prace oceniać mieli panowie Andreas Ziobro (Loba-Wakol), Sławomir Chrzanowski, Tadeusz Nowakowski oraz Paweł Wojtkowski – zwycięzca pierwszej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Parkieciarzy w kategorii Open, które odbyły się w 2006 roku w Warszawie.

Wzór do ułożenia przygotował p. Waldemar Kwiek, który nie tylko go rozrysował, ale przywiózł także ze sobą własnoręcznie przygotowaną makietę pracy konkursowej. Pochyleni nad nią finaliści opracowywali plan działania na kolejne dwa dni pracy. A było nad czym rozmyślać, gdyż sam wzór nie był tak prosty jakim się wydawał na pierwszy rzut oka. Należało przeliczyć i zaplanować wymiary kolejnych elementów układanki znając długość i szerokość klepek, całego wzoru przy założeniu, że ilość elementów parkietowych jest ograniczona. Popełniony błąd mógł w najgorszym przypadku doprowadzić do sytuacji, gdy zawodnikowi zabraknie klepek do ukończenia płyty, a tym samym wykluczenia go z walki o podium.

Zarząd stowarzyszenia, hołdując tradycji, zadbał także o oprawę rozrywkową. Zawodnicy i przedstawiciele firm na zaproszenie władz stowarzyszenia wzięli udział w wieczornym bankiecie. Czas umilał występ zespołu muzycznego na żywo, którego wokalistka dała popis swoich niezwykłych umiejętności i mocnego głosu.

W sobotę zaraz po rozpoczęciu targów na stoisku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy rozpoczęła się gala inauguracyjna III Ogólnopolskich Mistrzostw w kategorii Open. Na tę okazję do Kielc przyjechał Prezes Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia, p. Mieczysław Lipowski, który wygłosił kilka słów wsparcia dla uczestników mistrzostw. Dla Prezesa Lipowskiego była to pierwsza okazja zobaczenia na żywo jak się odbywają konkursy parkieciarskie. Głos zabrał także dyrektor Targów Kielce, p. Dariusz Michalak. Jako ostatni głos zabrał Prezes OSP, Arkadiusz Kowalski, uroczyście ogłoszając rozpoczęcie zawodów. Parkieciarze przystąpili do pracy. Zgodnie z programem pierwszego dnia mieli oni do dyspozycji równo pięć godzin pracy. Mimo, że początkowo się wydawało, że wszyscy idą jednym tempem, po paru godzinach kilka osób zdecydowanie objęło prowadzenie. Nie każdemu udało się w sobotę dociąć i przykleić wszystkich elementów do płyty OSB.
Na szczęście drugi dzień i kolejne 3 godziny dały szansę na ukończenie zadanego wzoru. Podczas, gdy niektórzy mogli zbierać swoje narzędzia sporo przed czasem, znalazły się też osoby pracujące niemalże do ostatniej minuty. Szczęśliwie prędkość pracy nie była jednym z elementów podlegających ocenie.

Zawodnicy byli oceniani według następujących kryteriów: organizacja miejsca pracy i przestrzeganie przepisów BHP, dokładność cięć, wymierzenie wzoru, zamocowanie i trwałość ułożonego wzoru, rozliczenie materiału, staranność wykonania, szlifowanie, olejowanie i efekt końcowy wykonanej pracy.

W tej edycji konkursu okazało się, że jurorzy byli wyjątkowo zgodni przy wydawaniu werdyktu. Mistrzem Polski został Mariusz Jabłoński, I Wice Mistrzem Krzysztof Ratka, a II Wice Mistrzem Waldemar Hotyński. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Przy okazji zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy składa podziękowania sponsorom mistrzostw, firmom: Loba-Wakol Polska, Festool Polska, Selena S.A., Woodcare, Bona Polska, Janser Polska, Profi-Parkiet, Redix, Jawor-Parkiet oraz Euro-Nova.

 

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    


REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.