• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Zakończenie projektu "Ja i moje umiejętności", 18 czerwca 2009 r.

Zakończenie projektu "Ja i moje umiejętności", 18 czerwca 2009 r.

Kształcenie młodzieży w zawodzie parkieciarz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach

Uroczyste zakończenie projektu "Ja i moje umiejętności" odbyło się w dniu 18 czerwca 2009 r. w restauracji ”Wawrzyniak” w Perzycach koło Zdun.

Należy przypomnieć, że projekt współfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Zadaniem programu był rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach oraz podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego. Szkolenie miało za zadanie aktywować młodzież z obszarów wiejskich, propagując średnie kształcenie zawodowe i techniczne.

Projekt obejmował następujące profile kształcenia:

Technik Technologii Drewna - PARKIECIARSTWO - opiekun Rafał Paterek

Technik Elektryk - PROJEKTOWANIE OŚWIETLENIA - opiekun Daniel Kossakowski

Technik Logistyk - MAGAZYNOWANIE - opiekun Joanna Tyrakowska

Technik Usług Fryzjerskich - STYLIZACJA WIZERUNKU - opiekun Renata Ziółkowska

Technik Agrobiznesu - EKOLOGICZNY ASPEKT ROLNICTWA - opiekun Honorata Paluszkiewicz

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy oraz firmy wspierające Stowarzyszenie czynnie włączyły się w kształcenie uczniów na kierunku parkieciarskim.

Piętnastu uczniów z czterech klas technologii drewna, pod kierunkiem Małgorzaty Kuczyńskiej-Cichockiej oraz techników - Zbigniewa Cichockiego z firmy Novol, Tomasza Paszkowiaka z firmy Janser oraz Macieja Stefaniaka z firmy Uzin poznawało tajniki zawodu parkieciarz - zdobywało wiadomości z zakresu technologii drewna, rodzajów podkładów pod parkiet i posadzek drewnianych, maszyn i urządzeń niezbędnych w parkieciarstwie. Uczniowie poznawali materiały montażowe i wykończeniowe do posadzek drewnianych oraz mieli możliwość zapoznania się z technologią układania parkietów. Zwieńczeniem nauki było samodzielnie zamontowanie przez uczniów nowej posadzki drewnianej oraz renowacja istniejącego parkietu. Pod czujnym okiem techników oraz mistrza parkieciarstwa Janusza Przywarciaka, uczniowie, w jednej z sal lekcyjnych, przygotowali podkład pod parkiet - wyszlifowali stary jastrych cementowy, wylali masę wyrównawczą i przykleili parkiet. Nowy parkiet uczniowie wyszlifowali i wylakierowali, natomiast starą, pokrytą farbą olejną posadzkę drewnianą dokładnie wyszlifowano, wyszpachlowano i zaolejowano.

Zadaniem kończącym szkolenie na wszystkich kierunkach kształcenia było przedstawienie przez uczniów założonej przez siebie "firmy" - opracowanie strategii przedsiębiorstwa, prototypu produktu oraz logo firmy. W ramach konkursu, jury złożone z wykładowców miało wyłonić trzy najlepsze firmy. Najlepszym pomysłem na firmę okazało się przedsiębiorstwo agroturystyczne „Kamyszek” założone przez uczennice agrobiznesu.

Na zakończenie projektu uczniom wręczono świadectwa kwalifikacyjne oraz certyfikaty potwierdzające zdobyta wiedzę.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy oraz firmy wspierające ufundowały nagrody dla uczniów „Parkieciarstwa”.

Nagrody przekazali:

- indywidualne nagrody dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie: firma Janser Polska Sp. z o.o. i Novol Sp. z o.o.

- nagrody grupowe - firmy: Festool, Protool, Domalux, Uzin Polska Sp. z o.o., Mapei Polska Sp. z o.o., Loba-Wakol Polska Sp. z o.o., Bosch Sp. z o.o..

Ponadto Stowarzyszenie nagrodziło indywidualnymi nagrodami trzech najbardziej zaangażowanych i najzdolniejszych uczniów, to jest: Tomasza Pomagiera, Krystiana Przybylskiego i Mariusza Kućko.

Dwóch spośród piętnastu uczniów parkieciarstwa opuściło już mury szkolne - przystąpiło do matury i egzaminu na technika technologii drewna. Jeden z nich znalazł już pracę w firmie parkieciarskiej.

Gospodarze imprezy, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach przygotowali dla zaproszonych gości wiele zaskakujących niespodzianek. Zaprezentowano pokazy z zapasach oraz taniec towarzyski, szkolny kabareciarz sypał dowcipami jak z rękawa, a wszystkim obecnym czas umilała śpiewem niezwykle utalentowana i urodziwa uczennica stylizacji wizerunku. Nie można nie wspomnieć także o wspaniałej uczcie przygotowanej przez restauracje „Wawrzyniak”.

Byliśmy zaskoczeni, że niewielka szkoła z małej miejscowości może się pochwalić tak niezwykłymi uczniami. Okazało się bowiem, że zaprezentowano gościom zaledwie ułamek możliwości tutejszej młodzieży:

- uczennice technikum usług fryzjerskich Małgorzata Patalas i Aurelia Jargoła to wielokrotne laureatki ogólnopolskich przeglądów i konkursów pieśni i piosenek

- uczniowie technikum technologii drewna:

Jakub Konieczny, Tomasz Pachnik i Daniel Rynkiewicz - III miejsce w województwie w Wieloboju Obronnym,

Kamil Grobelny - mistrz powiatu w szachach;

Wojciech Bożykowski - zwycięzca Ligi Powiatowej w strzelectwie,

Michał Kret - wielokrotny mistrz Dolnego Śląska w zapasach, udział w zawodach STRONG MEN;

Roman Wyrwas - mistrz Polski Kadetów i Juniorów

- uczniowie agrobiznes:

- Mateusz Konieczny - reprezentant Polski i Mistrz Europy w sumo juniorów, członek kadry narodowej

- Mateusz Kaczmarek - mistrz Polski w tańcu towarzyskim w kategorii C i I miejsce w Wielkopolsce.

Należy z satysfakcją podkreślić, że ZSP w Zdunach to szkoła nietypowa, szkoła przyjazna młodzieży, kreatywna i zaangażowana. Pisząc „szkoła” mam na myśli wspaniałych, oddanych nauczycieli oraz młodzież, której mogłaby pozazdrościć każda placówka oświatowa w kraju.

Projekt unijny w zakresie parkieciarstwa już się zakończył, jednak nasz kontakt ze szkołą będziemy dalej rozwijać. Mamy również nadzieję, że przygoda z parkieciarstwem nie zakończy się tylko na tym szkoleniu i będzie kontynuowana jako specjalizacja zawodowa.

Tekst: Redakcja PPREDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.