• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

SZKOLENIE W FIRMIE ANSER ORAZ PIERWSZE W POLSCE ZAWODY WĘDKARSKIE PARKIECIARZY

W dniach 18 - 20 maja br. już po raz kolejny, odbył się wyjazd szkoleniowy dla członków Stowarzyszenia OSP. Zaproszenie przyszło od naszych dobrych przyjaciół – Zakładów Chemicznych, „Anser”, które, o czym nie wszyscy wiedzą, są jednym z naszych najstarszych i najwierniejszych sponsorów. Wieloletnia współpraca świadczy o wspólnej wizji rzemiosła parkieciarskiego, jaką dzieli OSP z zarządem firmy.
Anser ugościł nas po pańsku. Spotkanie zorganizowano w należącym do firmy Pałacu Myśliwskim w Słonowicach, niedaleko Koszalina. Wspaniała posiadłość nad rozległym jeziorem, specjalnie na tę okazję, przez trzy dni trwania szkolenia, zamieniona została w przestrzeń wystawienniczą i warsztatową, najlepiej służącą wymianie doświadczeń, omawianiu nowych produktów i rozwiązywaniu problemów, przed którymi stają nasi koledzy z branży. Były również atrakcje, nie mające zbyt wiele wspólnego z posadawianiem podłóg, świetnie za to konsolidujące nas parkieciarzy ze środowiskiem chemików i innych pracowników Ansera, mam na myśli oczywiście sławne już zawody wędkarskie, których pierwsza edycja miała miejsce podczas drugiego dnia szkolenia.
Ale po kolei. Wyruszyliśmy w piątek 18 maja i po kilku godzinach klimatyzowanej podróż autokarowej dotarliśmy prawie na drugi koniec Polski. Podjęto nas wykwintnym obiadem, po którym odbyło się pierwsze szkolenie. Osobą prowadzącą, prócz głównego chemika zakładów „Anser” pana Mariusza Różoka był nasz kolega Aleksander Kalinowski, praktyczny pokaz demonstrował Marek Grabowski. A nowych produktów do przedstawienia było sporo. Rozpoczęliśmy od tych, które jako pierwsze w kolejności powinny interesować układających podłogi – od wylewek cementowych, mas samopoziomujących i środków gruntujących. Ta część prezentacji była najbardziej bombardowana pytaniami z sali. Poszczególne parametry i specyfikacje budziły zainteresowanie do tego stopnia, że skończyło się na opisywaniu chemicznych związków użytych w prezentowanych produktach. Tym sposobem o wiele łatwiej było nam zrozumieć np. jak głęboko, i dlaczego, penetruje środek gruntujący 5-10-15 oraz czym różni się od emulsji gruntującej Anserglob.
  

  Image

Sporo pytań dotyczyło także ściśle zawodowych problemów parkieciarskich, przede wszystkim naprawy uszkodzonego lub nie nadającego się do użycia podłoża. Parkieciarze pytali o konkretne sytuacje praktyczne, któż, bowiem jak nie my rzemieślnicy, ma tak bogate doświadczenia. Używane w argumentacji fakty i precyzyjne opisy sprawiały, że z rozmów tych można było wynieść masę przydatnej wiedzy praktycznej. Pałac Myśliwski zamienił się na chwilę w„centrum wymiany doświadczeń z zakresu rzemiosła parkieciarskiego”. Myślę, że nie było typowego problemu związanego z podłożem, który nie został poruszony na spotkaniu.
Potem przyszła kolej na kleje do parkietów i desek podłogowych. Tu nasz gospodarz miał do zaprezentowania każdy rodzaj kleju używany obecnie na rynku: były jednoskładnikowe kleje rozpuszczalnikowe Ansercoll, dwuskładnikowe i jednoskładnikowe poliuretany Ansercoll Eko i Silpur, oraz druga grupa – kleje dyspersyjne; Parkieciarz D Lux – na bazie dyspersji winylowej, Parkieciarz Eko – na bazie dyspersji winylowo-etylenowej i Osakryl – o najbardziej skomplikowanej dyspersji winylowo-maleinowo-akrylowej. Tej części prezentacji towarzyszył pokaz na żywo, gdzie na kolejnych przygotowanych w tym celu podłożach, (jastrych cementowy, płyta OSB) przyklejano parkiety egzotyczne i krajowe. Byli nawet tacy, którzy przywieźli próbki używanych przez siebie parkietów, które chcieli wypróbować podczas pokazu. Całość szkolenia zamykały prezentacje klei montażowych i stolarskich.

  
I miejsce - Tomasz Ksokowski

  
II miejsce - Robert Trybułowicz

  
III miejsce - Patryk Trybułowicz

Wieczór spędziliśmy na skarpie nad jeziorem gdzie gospodarz zorganizował ucztę z grilla. Następnego dnia po niespiesznym śniadaniu, rozpoczęliśmy podróż powrotną. Dwie doby spędzone w pałacu Myśliwskim z dala od problemów i zgiełku miasta wpłynęły na członków OSP niczym balsam na spieczoną nad jeziorem skórę. Trudno przecenić rolę tego typu spotkań. Zbliżają nas one w sposób niewymuszony i szczery. Dla członków OSP była to jeszcze jedna okazja by zapytać siebie, jakiego rodzaju stowarzyszenie chcą współtworzyć, jak pomagać sobie nawzajem i co najważniejsze, z kim to robić? Jestem pewien, że do czasu przyszłego wyjazdu odpowiedzi na tego typu pytania będą jeszcze łatwiejsze.
Na koniec, w imieniu wszystkich zaproszonych, chciałbym raz jeszcze serdecznie podziękować gospodarzom za zorganizowanie majowego szkolenia. Życzę nam wszystkim by współpraca Zakładów Chemicznych „Anser” i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy OSP, rozwijała się dalej tak owocnie jak teraz.

Szymon Sławiec

Więcej zdjęć w galerii wydarzeń.REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.