• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Młodzi Parkieciarze u św. Mikołaja w Rovanieni, listopad 2003 r.

Młodzi Parkieciarze u św. Mikołaja w Rovanieni, listopad 2003 r.

6-16 listopada 2003r.

Miło mi donieść, że w dniach 6.11.2003 - 16.11.2003 obietnica złożona przez Pana Arto Leskinena z firmy Kiilto Polska, na III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Parkieciarzy OSP - zaproszenie wszystkich uczestniczących zawodników na wycieczkę do Finlandii, zamieniła się w bajeczną wyprawę do krainy tysięcy jezior. Krainy, w której, oprócz przesympatycznych Finów, mieszkają znane wszystkim na całym świecie postacie: Św. Mikołaj z Rovanieni no i, oczywiście, Muminki.

Pisząc poprzedni akapit celowo użyłem słowa wyprawa. Bo to nie była zwykła wycieczka. Pan Arto Leskinen, który ma duży sentyment do Polski i Polaków zadbał o maksimum atrakcji. Jechaliśmy do Finlandii przez Litwę, z noclegiem w Wilnie - Łotwę i Estonię. Następnie z przepięknego Tallina, dopłynęliśmy promem do Helsinek, a potem do Tampere.

Pobyt w Tampere był jedynym oficjalnym punktem imprezy. Odbyliśmy tam wielogodzinną wycieczkę po fabryce Kiilto - jednej z najnowocześniejszych fabryk chemicznych. Poznaliśmy specyfikę oraz asortymenty produkcji. Podziwialiśmy najwyższej klasy profesjonalizm pracowników fabryki. Wzięliśmy także udział w pokazie praktycznym i demonstracji nowości firmy Kiilto - dwuskładnikowego lakieru poliuretanowego na bazie wody. Naszą wizytę w tej miejscowości uwieńczyliśmy wspaniałą biesiadą w pubie mieszczącym się w starej fabryce cegieł .

Następnie przez Kuopio i Kuusamo dotarliśmy do pięknie położonego w lesie, nad jeziorami "fińskiego domku" - własności pracowników firmy Kiilto, gdzie mieściła się nasza baza wypadowa. Zostaliśmy zaproszeni do fińskiej sauny i wypoczęliśmy po kilkudniowej podróży. Następnym punktem naszej wyprawy było położone na granicy koła podbiegunowego Rovanieni - siedziba św. Mikołaja, który nas przyjął bardzo uroczyście w swoim biurze. Rzeczywiście jest niezwykle zajętym i bardzo pracowitym Świętym. Przy okazji dowiedziałem się czegoś ciekawego. Czy wiecie, kto pisze najwięcej listów do Świętego Mikołaja? Odpowiedź mnie zaskoczyła - na pierwszym miejscu są dzieci angielskie, a zaraz za nimi... dzieci z Polski! Na koniec pobytu w Rovanieni dostaliśmy nawet dyplomy upamiętniające nasz pobytu pod kołem podbiegunowym, a właściwie potwierdzające to, że je przekroczyliśmy.

Kolejną atrakcją była wycieczka do Kuusamo i zwiedzanie słynnej skoczni narciarskiej, na której startował Adam Małysz.

W drodze powrotnej do Polski, zwiedziliśmy Helsinki, stolicę Finlandii. Pan Arto Leskinen z ogromnym przejęciem opowiadał nam historię walki o niepodległość Finów z bolszewicką Rosją. Warto zatem pamiętać, że 6 grudnia to nie tylko mikołajki. W Finlandii jest to święto Niepodległości, a Finowie palą świece ku pamięci poległych za wolność ojczyzny.

Tego wieczoru młodzi parkieciarze smakowali "nocnego życia" Helsinek na oryginalnej dyskotece "techno". Następnego dnia opuściliśmy Helsinki i Finlandię. Pobyt wydał nam się za krótki i żal było odjeżdżać.

Szybki prom dowiózł nas z powrotem do Tallina, stolicy Estonii. Zwiedziliśmy tam stare miasto, które olśniło nas urodą swej wielowiekowej architektury. Po kilkunastogodzinnej podróży z Tallina dotarliśmy do Polski pełni wrażeń po tej dalekiej podróży. Jedyna rzecz, której tak naprawdę zabrakło w czasie naszej wycieczki to to, czego w Finlandii o tej porze jest zwykle pod dostatkiem, czyli... śnieg. Cóż, i tam zdarzają się anomalie pogodowe raz na kilkadziesiąt lat. Tylko dlaczego akurat w czasie tego wyjazdu? Być może inaczej byłoby zbyt dobrze? ;)

Aleksander Kalinowski>

(autor został zaproszony przez organizatorów na wycieczkę- jako oficjalny przedstawiciel OSP)REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.