• IOS Image Rotator
  • IOS Image Rotator
Strona główna O Nas SZKOLENIA Statut Porady Firmy wspierające Deklaracja członkowska Raporty Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy Poradnik inwestora Dokumentacja prac Wieści z Izby Kontakt Partner medialny
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Jesteśmy zrzeszeni:

Co preferujesz na swojej podłodze?

Wyniki

Czwarte Mistrzostwa Europy juniorów w układaniu parkietu, Utrecht Holandia, wrzesień 2002

Czwarte Mistrzostwa Europy juniorów w układaniu parkietu, Utrecht Holandia, wrzesień 2002

Czwarte Mistrzostwa Europy juniorów w układaniu parkietu Utrecht Holandia 14-17 września 2002

Między 14-17 września 2002 w Utrechcie /Holandia/ odbyły się IV już z rzędu Mistrzostwa Europy Juniorów w układaniu parkietu.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy reprezentował aktualny Laureat Drugiego konkursu OSP młodych parkieciarzy Pan Piotr Szlązak oraz rezerwowy Pan Zygmunt Topji. Reprezentantem siostrzanego Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich był Pan Adam Kalisz.

Ogółem w zawodach startowało 19 zawodników, reprezentujących Austrie, Niemcy, Włochy, Francje, Irlandie, Belgie, Holandie, Rosje, Słowenie oraz Polskę.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zawodnicy przygotowali pracę pokazową według własnego pomysłu, która była jednym z elementów ocenianych przez jurorów.

W czasie konkursu wszyscy zawodnicy realizowali ten sam projekt, oceniany przez jurorów na poszczególnych etapach prac.

Bezapelacyjnym zwycięzcą został reprezentant Niemiec Daniel Donath. Drugie miejsce zajęła przesympatyczna reprezentantka Austrii, Birgit Schrammel. Trzecie miejsce zajął Belg Alexander Eggermont.

Reprezentant Polski z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy, Piotr Szlazak uplasował się na siódmym miejscu, zaś Adam Kalisz ze Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich na miejscu siedemnastym.

Nie miejsca, jak słusznie podkreślali zawodnicy są tu najważniejsze, bo i Europa była reprezentowana tylko fragmentarycznie. Najważniejsze jest spotkanie grupy młodych parkieciarzy z kilku europejskich krajów, porównanie parkieciarskich technik i wymiana poglądów.

Problemów dostarczyła ocena zawodów. Regulamin, a raczej jego nieprecyzyjność, były przedmiotem wielu zbędnych nieporozumień. Brak dokładnego zapisu co będzie podlegało ocenie jurorów wypaczyło sportowy charakter tej rywalizacji.

Mimo gorzkich słów nie można nie doceniać walorów tych zawodów. Najsamotniejszym, jak już wspomniałem, było porównanie elementów związanych z zawodem i sztuka parkieciarską. Sztuka. Świadomie używam tego słowa ponieważ to, co reprezentowali Ci młodzi ludzie było sztuką. Sama przyjemność oglądania prac, przygotowanych wcześniej, obcowania ze specyficznymi elementami kultury poszczególnych krajów, była niewątpliwą ucztą parkieciarską. Na pewno znajdzie swoje odbicie w następnych pracach i niewątpliwie utwierdzi wielu uczestników tych zawodów w przekonaniu o potrzebie doskonalenia umiejętności zawodowych, oraz niepowtarzalności ich twórczej pracy. Dodatkową atrakcją zawodów była udana próba bicia rekordu Guinessa, w układaniu parkietu.

Grupa Holenderskich parkieciarzy ułożyła ok. 15m2 parkietu w 3.33 minut. Ostatni rekord należał do Niemców i wynosił 3.48 minut.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie mogę oprzeć się pokusie opowiedzenia o przyjemności jaką miałem patrząc na współpracę Piotra z Adamem są z różnych stowarzyszeń, a jednak bardzo godnie reprezentowali Polskę. Robili to w sposób ujmujący. Rożne słowa cisną się na usta, ale to jedno jest dobrym przesłaniem: z g o d a. Zgoda buduje. Tak mawiali nasi dziadowie. Wiele elementów tej zgody pokazali nasi reprezentanci to dobry przykład dla władz Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich.

Nasze drzwi stoją otworem i zaproszenie do partnerskiej współpracy jest ciągle aktualne.

Aleksander Kalinowski- sekretarz stowarzyszenia.REDIX
ATLAS
Loba-Wakol
DĄBEX
TROTEC
Arbotec
Bostik


Baza dyplomowanych parkieciarzy

Baza dyplomowanych parkieciarzy


GIEŁDA OGŁOSZEŃ PARKIECIARSKICH
 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy
ul. Goławicka 1/31
03-550 Warszawa
tel. (22) 409-07-02

biuro@parkieciarzeosp.com.pl

Statut Porady Egzaminy Galeria Władze OSP Kronika OSP Rzeczoznawcy
Copyright by Ogolnopolskie Stowarzyszyszenie Parkieciarzy 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.